Монетизація файлообміну: чим ризикують клієнти BitTorrent Speed в пошуках прибутку
Монетизація файлообміну: чим ризикують клієнти BitTorrent Speed в пошуках прибутку
Куплений в 2018 році засновником платформи TRON Джастіном Саном BitTorrent 9 липня випустив нову версію клієнта uTorrent - BitTorrent Speed.
BitTorrent - найвідоміший Р2Р-протокол для безкоштовного обміну файлами, який був запущений в 2001 році відомим розробником Бремом Коеном. Ідея оновлення в тому, що бажаючі прискорити завантаження файлу платять «Сідерам» (від англ. «Seeder» - користувачі, які володіють повною версією файлів, що роздаються) в токенах BTT.
Останні, в свою чергу, отримують фінансову мотивацію роздавати контент довше, що збільшує їхню пропускну здатність.
Сан оголосив про випуск BTT на початку 2019 року. Токени вже більше півроку торгуються на десятках кріптобірж. Їх можна обміняти на інші криптовалюта, а потім вивести в фіат. Таким чином, те, що користувачі торрентів роками робили безкоштовно, тепер може приносити дохід. Нових користувачів BitTorrent Speed чекають welcome-токени в розмірі 10 BTT. Як пояснили в онлайн AMA (Ask Me Anything) Джастін Сан і віце-президент BitTorrent Джастін Нолл за день до релізу, «подарунок» потрібен, щоб дати початкове завантаження для сервісу.
BitTorrent Speed на даному етапі доступний тільки для користувачів Windows, оскільки більшість клієнтів торрента використовують саме цю операційну систему. Наступні релізи розширять охоплення до Mac і Linux. Завантажити BitTorrent можна з офіційного Лендінзі або через відповідну кнопку на сайті платформи.
Під час АМА Сан підкреслив, що BitTorrent не тільки змінить принцип роботи компанії, але і внесе великий внесок в розвиток кріптосообщества: « Я вважаю, що BitTorrent Speed - це не тільки про підвищення швидкості, але і про майбутню можливість конвертувати і обмінювати криптовалюта для користувачів з усього світу. Це важливо не тільки для поточних клієнтів компанії, але і для всієї блокчейн-індустрії. Запускаючи продукт, ми представимо концепт криптовалюта в тому числі і "новачкам", таким чином збільшивши кріптосообщество в цілому ».
Швидкість понад усе
Як розповів Сан під час АМА, щоб використовувати BTT, користувачі повинні створити гаманець для зберігання токенов. Поповнити його можна двома способами:
Переказати гроші зі свого особистого крипто-гаманця або аккаунта на біржі;
Роздавати контент, будучи «сідером».
Правда, Сан обмовився, що на першому етапі фокус поки тримається на підвищеній швидкості скачування. У той же час Джастін Нолл зазначив, що зараз, коли пул користувачів екосистеми невеликий, баланс «сідерів» від роздачі особливо не зміниться. Зате збільшену швидкість можна спостерігати вже зараз. Заробити ж можна тільки роздаючи файли досить довгий час. Втім, і в меншу сторону у перших користувачів баланс BTT при прискореної завантаженні поки не змінюється. Нолл також підкреслив, що більше уваги механіці заохочення активних користувачів буде приділено в майбутніх версіях: « Заробіток буде залежати від наступних факторів: затребуваність файлу і то, як багато сидів уже доступні для роздачі. Заробити простіше, якщо на файлі мало сидів і великий попит ».
Зараз знайти ті торренти, які хочуть отримати багато користувачів, - проблема для сідерів. Розробники BitTorrent в майбутньому пропонують ввести функцію пошуку торрентів з високою кількістю запитів. Таким чином «Сідерам» допоможуть знаходити найбільш прибутковий контент.
Згідно з першими результатами анонімних тестів, при включенні режиму підвищеної швидкості її показник склав на 219.2% вище, ніж зазвичай. Але будь-які висновки робити рано, оскільки до цих пір не зрозуміло, як саме буде забезпечуватися моментальна швидкість, яка була заявлена раніше. Адже при стабільній кількості «бенкетів» (від англ. «Peer» - учасник файлообміну, викачує або роздає файл на трекері) і «сидів» це буде можливо лише на шкоду іншим трансферів (для що не заплатили користувачів): якщо у кого-то прибуває , у інших має спадати.
Гаманець від BitTorrent на виріст
Під час прямого включення Сан заявив, що зараз команда працює над функцією зберігання інших криптовалюта в гаманці BitTorrent Speed. « Це заплановано на наступний реліз. Ми зробимо гаманець зручним для використання і задовольнимо якомога більше вимог користувачів. Залишаючи основний фокус на швидкості і використовуючи BTT як інструмент, ми будемо підтримувати і TRХ, і інші криптовалюта », - додав Сан.
Глава компанії не раз підкреслював, що перша версія передбачає ще багато подальших доповнень і розробок. « Ми даємо протестувати продукт для кріптосообщества, TRON-ентузіастів і постійних користувачів BitTorrent, щоб отримати дуже цінний для нас фідбек, щоб вони дали зрозуміти, чого не вистачає в сервісі. На початковому етапі ми очікуємо тисячі завантажень з поточного Лендінзі, потім установки в якості апдейта до uTorrent, щоб в кінцевому підсумку продукт був доступний для всієї нашої аудиторії - близько ста мільйонів активних користувачів », - підтвердив слова Сана віце-президент Нолл.
Як витрачати BTT в BitTorrent Speed
Як і в класичній версії uTorrent, «бенкети» можуть як отримувати, так і роздавати контент. Заявки відправляються через новий BitTorrent-протокол у вигляді повідомлення кожному «бенкеті», що має хоча б одну частину контенту, яку запросив заявник. Повідомлення містить кількість BTT заявника, яке він готовий заплатити. Заявник також створює депозит з токенами на балансі для одержувача.
У майбутньому можна буде контролювати витрати, встановлювати ліміти та розподіляти токени між певними торрентами. Але перший реліз передбачає лише спрощений механізм автозаявок. Зараз ставка клієнта автоматично вважається за такою формулою:
Витрата × Залишок на балансі ÷ Залишок для скачування в кілобайтах = Ставка клієнта
У міру скачування ставка змінюється. На даному етапі створити нову пропозицію можна тільки після того, як попередня ставка зміниться більш ніж на 10%. В майбутньому клієнт зможе бачити, яка вартість підвищеної пропускної здатності, яку він побажає купити.
Анонімність користувачів не гарантується
Слухачі прямого включення також задали питання з приводу збереження анонімності при введенні системи винагород. Сан запевнив, що платформа як і раніше не буде збирати імена та персональні дані клієнтів. Ні активи, ні аккаунт користувача, ніяк не контролюються адміністрацією сервісу.
Втім, Нолл додав, що протокол BitTorrent спочатку не повністю анонімний в тому сенсі, що «рій» (англ. Swarm - сукупність всіх бенкетів, що беруть участь в роздачі) може ідентифікувати IP-адреса клієнта: « Єдина зміна поновлення - це додаткове з'єднання з іншим бенкетом для передачі йому оплати в BTT, чого не було в протоколі BitTorrent. Ця активність не синхронізується ні з електронною поштою, ні з іншого особистою інформацією, по якій можна якось ідентифікувати користувача. З'єднання проходить через відкритий ключ і стає предметом гарантій анонімності блокчейна, все активності реєструються під псевдонімами », - пояснив віце-президент компанії.
За його словами, це перевіряється регістр, і якщо опублікувати свій відкритий ключ, інші користувачі зможуть подивитися всю історію транзакцій, подати заявку на переклад BTT через блокчейн TRON, а також передати третій стороні ID аккаунта. При цьому BitTorrent Speed буде використовувати централізований реєстр, який буде записувати дані і періодично передавати їх в блокчейн TRON. Так що поки децентралізація досить умовна, а забезпечити стовідсоткову анонімність при впровадженні гаманця BitTorrent Speed неможливо. Клієнти P2P-мережі навряд чи будуть раді ділитися зі світом своїми фінансовими активностями, враховуючи, що BitTorrent розкриває історію транзакцій (в тому числі і оплати за незаконно завантажений контент).
Також варто мати на увазі, що ті транзакції, які знаходяться не в відкритому доступі, з успіхом записуються в централізований реєстр, згаданий вище. Туди при необхідності можуть зробити запит уряду. Крім того, при виведенні криптовалюта з BitTorrent на гаманець c KYC-механізмом або на банківську карту держава зможе відстежити тіньові оборудки з контентом клієнта. При великому бажанні регулятори і раніше могли дотягнутися до піратів, хоча мережу P2P сильно ускладнює завдання. Тепер же, коли поширення нелегального контенту сплачується, BitTorrent набуває статусу чорного онлайн-ринку. Коли за цим стоїть централізована компанія, яка реєструє всі транзакції, втручання урядів досить імовірно.
Сервіс зі 120-мільйонною аудиторією і займає 4% щоденного трафіку в усьому інтернеті має всі шанси залучити сотні тисяч нових учасників кріпторинка. Це один з найбільших прикладів переходу на блокчейн успішно існуючого масового продукту. Майбутній успіх BitTorrent Speed багато в чому залежить від того, чи зможуть розробники вирішити проблеми анонімності користувачів і забезпечити безпечний для них оборот токенов BTT.
Коментарі
Дописати коментар